Запись на консультацию ПН-ПТ с 9.00-16.00

г. Харьков, Салтовское шоссе 266, корпус «В»

Що таке контрактура Дюпюитрена і як з нею боротися

Якщо ви маєте деформацію згинальної функції пальців, або складнощі з тим, щоб повністю розігнути один або декілька пальців долоні, то це явище має назву – долонний фіброматоз, він же – контрактура Дюпюитрена. Це захворювання не рідкість, за статистикою воно найчастіше зустрічається у людей середнього і літнього віку, здебільшого у чоловіків.

У молодому віці контрактура розвивається рідко, проте якщо це сталося, то хвороба швидко прогресуватиме. В цілому, жінки не лише менше схильні до хвороби, але і розвиток симптомів у них відбувається повільніше.

Долонний фіброматоз полягає в тому, що сухожилля долоні рубцюються і коротшають, тим самим порушуючи можливості кисті і пальців природно функціонувати. На початковій стадії на долоні основи пальців виникає невелика шишка, але з часом без лікування вона може привести до повної втрати функціональності усіх пальців. Контрактура Дюпюитрена вимагає лікування в 100% випадків, це може бути загальна консервативна терапія, або хірургія.

Як визначити наявність захворювання

Підтвердити наявність і стадію захворювання, а також призначити необхідну схему лікування може лікар травматолог-ортопед. Він збирає максимально детальний анамнез, пальпує шишку (за наявності) і перевіряє згинальну функцію кожного пальця. Проводиться пальпація долоні, в якій можуть виявитися непомітні ще оку вузлики, передвісники хвороби.

Чинники ризику :

  • шкідливі звички (паління, алкоголь);
  • наявність контрактури Дюпюитрена в сім’ї у найближчих родичів.

Інструментальні або лабораторні дослідження для підтвердження патології не потрібно.

Стадії розвитку

  • I – внутрішні вузлики на долонях, які може промацати тільки ортопед. Зазвичай функціонуванню руки і пальців вони ще не заважають.
  • II – часткова втрата функцій згинання-розгинання пальців (до 300), обмеження роботи кисті. На цій стадії проводять апоневроэктомию, яка дає гарантію повного відновлення функцій долоні.
  • III – порушення згинання пальців від 300 до 900, потрібно хірургію, проте не завжди дає гарантію відновлення функції руки, а також спричиняє за собою ряд ускладнень : дефіцит шкіри, натягнуті судинно-нервові пучки, долонна капсулотомія.
  • IV – патологія розвивається на сухожиллях, фасціях, а іноді і захоплює суглоби. Обмеження рухливості пальців дуже велике (більше 900), хірургічна операція не здатна повністю відновити роботу кисті, іноді пропонують зробити той, що коригує артодез суглоба.

Терапія

Травматолог-ортопед призначає лікування контрактури Дюпюитрена одним з двох способів: хірургічним або консервативним. Від стадії захворювання залежить успіх і доцільність обох методів.

Консервативна терапія

  • ЛФК;
  • масажі і ванночки;
  • фізіотерапевтичні процедури;
  • перманентне носіння лонгета, шини або гіпсової пов’язки;
  • ін’єкції кортикостероїдів.

Ці процедури, як правило, спрямовані на зняття місцевих запальних процесів і уповільнення прогресу хвороби, проте рано чи пізно потрібно операцію. На жаль, контрактура Дюпютрена може рецидивувати, особливо, якщо уперше зустрічається у досить молодих пацієнтів.

Хірургічне втручання

Оптимальною процедурою при ушкодженні функції згинання пальців є апоневроэктомия – досить складна хірургічна операція, що вимагає великої кількості навичок. Проводиться вона як під місцевим, так і під загальним наркозом.

Сама по собі операція не є запорукою успішного лікування, тільки на початкових стадіях. Щоб бути упевненими у відновленні усіх функцій кисті, необхідно ретельно виконувати усі рекомендації по передопераційній підготовці, провести хірургію, а потім виконувати комплекс реабілітаційних вправ і процедур.

Leave a Comment

(0 Comments)

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *