Чи не час почистити кров
Розібрати на деталі що-небудь кожен зможе. Зібрати назад – не всі. А вже зібрати так, щоб працювало краще, ніж раніше – доля справжніх фахівців. У медицині, будь ти хоч тричі генієм, такий «ремонт» завжди вважався неможливим в принципі: краще природи і Бога не зробиш. Але є один виняток: кров!
Плазмаферез – ефективне очищення крові
Еферентна терапія – складна галузь медицини, науковою літературою освітлена мало, навіть в термінах, що дають їй визначення, спостерігається деяка плутанина. Гемаферез, еферентна терапія, екстракорпоральна медицина, гравітаційна хірургія крові, флуокорекція – все це фактично одне і те ж. Але пацієнт може і заплутатися. Тому, поплутав в нетрях медичного словника, кажуть просто і ясно: чистка крові.
Її дуже просто «злити» з організму, в неї нескладно ввести ліки, її без особливих проблем можна влити назад. Але можна піти ще далі, розібрати кров на «деталі», видалити ті з них, що прийшли в непридатність, і допомогти організму в самовідновлення. Таким «ремонтом» займається відносно молода галузь медицини під назвою еферентна терапія. Навколо неї багато міфів, чуток і невиправданих побоювань.
Плазмоферез – це один з методів еферентної екстракорпоральної (поза організмом) терапії, суть якого полягає у видаленні плазми, в якій містяться токсичні і метаболічні речовини, носії причин хвороб. Це високоефективна біомедична технологія профілактики і лікування захворювань. Відомо більше 200 нозологічних форм захворювань, при яких ефективна лікувальна технологія, що зветься плазмоферез.
Ця процедура, що не використовує медикаменти, спрямована на виведення з організму токсичних продуктів екзогенного і ендогенного походження. Термін “плазмоферез” походить з поєднання двох понять: “плазма” і “аферез”, тобто “видалення”. В основі методу плазмоферезу лежить поділ крові на фракції.
Для проведення процедури пацієнт підключається до апарата через одну з периферичних вен, за допомогою катетера, сполученого набором магістралей з апаратом. Ми проводимо плазмоферез за допомогою апарату «Haemonetics PCS2», що робить процедуру комфортною та такою, що легко переноситься. Цей метод має ту перевагу, що не існує верхньої межі молекулярної маси речовин, які повинні бути виведені.
Весь процес виділення плазми і повернення клітин виконується автоматично і безпечно, так як використовуються тільки стерильні набори одноразових матеріалів. Процедура плазмоферезу складається з двох фаз: забору і повернення крові з одночасним відбором плазми. Під час відбору плазми також здійснюється внутрішньовенне введення спеціального плазмозамісного розчину.
Дуже важливо, що для роботи системи використовується одна вена і система під час роботи не роз’єднується. Це гарантує пацієнта від інфікування і підвищує безпеку процедури в цілому. Плазма видаляється, а клітини крові разом з плазмозамінними розчинами повертаються до судинного русла пацієнта.
Для лікування і отримання стійкого позитивного ефекту плазмоферез проводиться курсом від 3 до 6 процедур. Для більшості показань мета полягає в тому, щоб обміняти в 1-1,5 рази обсяг плазми. Тривалість процедури становить 1,5-2,5 години.
Плазмоферез проводять для зменшення в плазмі концентрації шкідливих білків, ліпідів, гормонів, токсинів, антигенів, антитіл, імунних комплексів.
На жаль, метод не вибірковий і не дозволяє видаляти з організму саме ті компоненти, які викликають або підтримують хворобу.
Разом з плазмою з організму видаляються інші речовини, частина з яких необхідна організму, тому метод, при певних умовах, вимагає замісної терапії білковими та іншими препаратами.
Протягом всієї історії медицини існувала нерозривна єдність аферентних і еферентних методів лікування хворих. Ще Гіппократ писав: «Медицина – є поповнення і позбавлення: звільнення від усього зайвого, поповнення ж відсутнього».
Все XX століття знаменувалося бурхливим розквітом і домінуванням фармакологічної (афферентної) терапії. Були синтезовані і синтезуються тисячі ліків. Успіхи в розвитку еферентної терапії набагато скромніші, на жаль, до цих пір цей розділ еферентної терапії характеризується накопиченням досвіду в силу різного роду причин, не останню роль серед них грає і економічний аспект.
Більш-менш закінчену форму придбали лише гостра і хронічна ниркова замісна терапія (гемодіаліз, гемофільтрація, гемодіафільтрації) і аферезні технології (LDL-аферез, плазмоферез та ін.).
Екстракорпоральні методи активної гемокоррекції та еферентної терапії в цілому можуть бути затребувані клініцистами тоді, коли традиційні методи позбавлення гострого або хронічного ендотоксикозу, аутоімунного, імунокомплексного процесу або лікування захворювання, що протікає зі значними і стійкими розладами гемореології, стають неспроможними.
Плазмоферез застосовують для лікування більше 200 захворювань, а, найважливіше, для профілактики їх виникнення.
Як лікувальна, так і профілактична дія плазмоферезу забезпечується в основному 3 механізмами:
- Стимуляція імунітету, підвищення функціональної активності клітин крові.
- Пряме виведення з організму токсичних і баластних речовин.
- Реологічна корекція, нормалізація системи гемостазу, поліпшення реологічних властивостей крові (кров стає менш в’язкою).
Навіть з точки зору економічної ефективності, витрати на лікування хвороби значно перевищують витрати на її профілактику.
В даний час плазмоферез має не тільки технологічне значення як метод підготовки селективного (іммуносорбція) або полуселектівного (кріоафереза) видалення з крові шкідливих речовин, але застосовується як самостійний метод детоксикації.
Покази до проведення плазмоферезу, які в XX столітті були надмірно широкими, останніми роками поступово звузилися.
Найбільш важливими захворюваннями, які можуть зажадати плазмоферезу, є тромботичні мікроангіопатії, синдроми гіперв’язкості, синдром Гійєна-Барре, гострий дисемінований енцефаломієліт, міастенія, швидко прогресуючий ANCA-позитивний гломерулонефрит, хвороба антигломерулярних базальних мембранних антитіл, кріоглобулінемія. Проведені міжнародні багатоцентрові дослідження показали, що безумовний ефект плазмоферезу спостерігається при захворюваннях наступних органів і систем.
Покази до проведення плазмоферезу
- серцево-судинної системи – атеросклероз (гіперліпідемія, спадкова гіперхолестеринемія), облітеруючий ендартеріїт, гіпертонічна хвороба та ін.;
- органів дихання – бронхіальна астма, фіброзуючий альвеоліт, пневмоніти при системних захворюваннях, полінози, гемосидероз та ін.;
- шлунково-кишкового тракту, печінки (неінфекційного характеру) – холецистит, панкреатит, неспецифічний виразковий коліт, дифузні захворювання печінки та ін.;
- нирок – нефротичний синдром у хворих на хронічний гломерулонефрит, стійка до медикаментозного лікування артеріальна гіпертензія у хворих на хронічний пієлонефрит, уремічний свербіж і поліневропатія і ін.;
- ендокринні захворювання – аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет та ін.;
- аутоімунні захворювання – ревматоїдний артрит, склеродермія, дерматоміозит, системний червоний вовчак та ін.;
- захворювання шкіри – псоріаз, нейродерміт, фурункульоз, «проблемна шкіра», екзема та ін.;
- захворювання нервової системи – повільно прогресуючи вірусні інфекції ЦНС, гострий полірадикулоневрит, розсіяний склероз, міастенія та ін.
- алергічні стани – полінози, атопічний дерматит, фізична алергія (до тепла, холоду, сонячних променів), бронхіальна астма, вазомоторний риніт, реакції гіперсенсибілізації і ін.;
- хвороби накопичення – первинні і вторинні дисліпідемії, подагра та ін.
- гінекології та урології – екстрагенітальна патологія, особливо аутоімунного генезу, невиношування вагітності та безпліддя внаслідок аутоімунних причин і хронічного вірусоносійства, антифосфоліпідний синдром, синдром гіперстимуляції яєчників, хронічні запальні захворювання, урогенітальні інфекції, передменструальний синдром, клімактеричний синдром, простатит та ін.
Чому цей список такий підозріло довгий і різноманітний? Тому що ефекти плазмоферезу засновані на використанні тих же фізико-хімічних принципів, які в нормі представлені в організмі здорової людини. Тобто наша терапія, по суті, допомагає організму самому впоратися (або боротися) з хворобою або максимально готує людину до будь-якого терапевтичного і хірургічного втручання, після яких, в кінцевому рахунку, все знову-таки буде залежати тільки від самого організму.
Протипокази
Плазмоферез не проводять, коли не може бути досягнута адекватна антикоагуляція.
Абсолютні протипокази:
- важкі ураження головного мозку;
- кровотечі, що продовжуються;
- виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки в стадії загострення;
- гостра стадія інфекційних і гнійно-запальних процесів (абсцес, флегмона);
- психічні розлади.
Відносні протипокази:
- Підвищений ризик внутрішніх кровотеч, наприклад, при виразках або ерозіях шлунково-кишкового тракту;
- Нестабільна гемодинаміка, наприклад, серцеві аритмії;
- Низький вміст білка в плазмі крові;
- Гострі інфекції;
- Місячні у жінок.
Як і перед будь-медичною процедурою важлива консультація фахівця. Отримати її ви можете за телефоном 050 844 0 888 чи 073 844 0 888.
Leave a Comment
(0 Comments)